chaldaic فوتبال قرارداد استقلال لیگ برتر فوتبال

chaldaic: فوتبال قرارداد استقلال لیگ برتر فوتبال استقلال تهران استقلال منصوريان تمديد قرارداد

به گزارش ایسنا، در ادامه نوسانات بازار ارز و قیمت هایی که مشخص نیست بر چه اساسی هر روز جهت دلار ثبت و معامله می شود، امروز (یکشنبه) و در حالی که بازارهای جهانی

دلار ۵ رقمی شد

دلار ۵ رقمی شد

عبارات مهم : بازار

بازار غیر رسمی ارز امروز قیمت تاریخی ۱۰ هزار تومان را جهت دلار ثبت کرد.

به گزارش ایسنا، در ادامه نوسانات بازار ارز و قیمت هایی که مشخص نیست بر چه اساسی هر روز جهت دلار ثبت و معامله می شود، امروز (یکشنبه) و در حالی که بازارهای جهانی تعطیل هست، دلار در بازار غیر رسمی ارز کشور عزیزمان ایران تا ۱۰ هزار تومان و حتی زیاد قیمت خورده است.

ماجرای پرحاشیه ارز حدود یک سال پیش شروع شده است و تاکنون نیز بازار آرامشی به خود ندیده هست. دلار از حدود ۳۸۰۰ تومان در شهریور ۱۳۹۶ تا بیش از ۱۰ هزار تومان تا به امروز زیاد کردن قیمت داشته و آینده نگری هم جهت وقت پیش رو وجود ندارد. این در حالی است که در امسال با وجود اینکه دولت در سیاست ارزی خود تغییراتی ایجاد کرد ولی به هر حال پاسخگوی شرایط موجود نبود و به گونه ای سیاستگذاری کرد که کارشناسان از همان ابتدای امر آن را شکست خورده و بی نتیجه دانسته بودند. زمانی که دلار تا مرز ۶۰۰۰ تومان پیش رفت، به یکباره و طی یک سیاست دستوری آن را تک نرخی و با قیمت ۴۲۰۰ تومان جهت واردات و صادرات اعلام کرده و در سویی دیگر بازار ارز را به رسمیت نشناخت.

دلار ۵ رقمی شد

کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز اعتقاد بودند همین که بانک مرکزی دیگر صرافی ها را از معاملات دلار ممنوع کرده و بازار ارز را امنیتی و به رسمیت نمی شناسد، به زودی می تواند التهابات ارزی را در شرایطی که معاملات غیرشفاف و زیرزمینی انجام می شود، شدت یافتن کند. البته همین طور هم شد و به مرور بازار ارز از نوسان بیشتری برخوردار شده است و قیمت ها صعودی پیش رفت. در حالی آینده بازار ارز وظیفه مشخصی ندارد که بارها کارشناسان از دولت خواسته اند در سیاست موجود تجدیدنظر کنند به هر حال این اتفاق چندان نیفتاد تا اینکه اخیرا با تغییراتی که در ریاست بانک مرکزی اتفاق افتاد، ظاهرا مدیر کل تازه بانک مرکزی برنامه هایی جهت عوض کردن رویه موجود دارد. آن طور که همتی می گوید برنامه های او در جهت حفظ ذخایر ارزی و از بین بردن رانت بزرگی است که این روزها در بازار ارز در نتیجه اجرای سیاست ارزی دولت در چند ماه گذشته ایجاد شده است هست.

نظر همتی و سیف در مورد جریان بازار ارز

به گزارش ایسنا، در ادامه نوسانات بازار ارز و قیمت هایی که مشخص نیست بر چه اساسی هر روز جهت دلار ثبت و معامله می شود، امروز (یکشنبه) و در حالی که بازارهای جهانی

اما اینکه آیا بازار ارز به این سمت پیش رفته در کنار مسائلی که کارشناسان به آن اشاره می کنند، نظر ولی الله سیف -رئیس کل سابق بانک مرکزی- و همچنین عبدالناصر همتی -رئیس کل تازه بانک مرکزی- در این مورد قابل توجه هست. سیف در زمانی که در ریاست بانک مرکزی بود، دلایل تاثیرگذار بر شرایط و تحولات بازار ارز را از سال گذشته تاکنون این گونه تحلیل کرد که تحولات قیمت ارز در بازار آزاد تا نیمه اول سال گذشته در مسیری سازگار با متغیرهای بنیادی اقتصادی قرار داشته ولی به دنبال التهاب آفرینی های آمریکا نسبت به برجام همراه با تزریق انتظارات منفی در بازار ارز به وسیله بعضی عوامل داخلی بازار دچار التهاب شد و در نهایت با توجه به شرایط حاکم بر آن و نیز لزوم کم کردن آسیب پذیری در برابر تکانه های ناشی از التهاب آفرینی های خارجی بوده که سیاست تازه ارزی اجرا شده است است.

سیف اعتقاد بود که در کنار انتظارات و عوامل روانی، علل اقتصادی نیز بر تحولات بازار ارز اثرگذارند و در این رابطه تقویت انضباط پولی و مهم تر از آن تقویت انضباط مالی، مدیریت رشد نقدینگی، تقویت تولید داخلی و ارتقای سلامت و حل مسئله انجماد دارایی ها از عوامل مهم در ایجاد آرامش در اقتصاد و بازار ارز هستند.

رئیس کل سابق بانک مرکزی در آخرین بیانات خود در مراسم تودیع و معارفه به ایجاد ثبات در بازار ارز در ابتدای حضورش در دولت یازدهم در بانک مرکزی به عنوان دستاوردهای خود اشاره کرد و البته توضیح داد که در ادامه مجموعه ای از رویدادهای خارجی و داخلی این روند را معکوس و بازار را ملتهب کرده هست. وی تاکید داشت که انباشت بعضی تعادل های موجود در اقتصاد کلان طی سال های قبل و اصرار جهت ثابت ماندن قیمت ارز طی این سال ها زمینه ساز شدت یافتن التهاباتی شد که اکنون در بازار ارز و جود دارد.

دلار ۵ رقمی شد

اما در سویی دیگر همتی، نظر دیگری در رابطه با التهابات بازار ارز داشته و در نخستین اظهاراتش در جایگاه مدیر کل بانک مرکزی این پرسشها را به صراحت بیان کرد. او اعتقاد است که اوضاع کنونی بازار ارز محصول عدم تعادل ترازنامه نظام بانکی، بی تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست پولی و سردرگمی در اعمال سیاست های ارزی هست. علت مهم ایجاد نابسامانی در بازار ارز از نگاه او عدم کنترل و هدایت جریان نقدینگی، خلق نقدینگی بی ضابطه به وسیله شبکه بانکی و نبود ابزارهای جایگزین مناسب جهت دارایی هایی مانند ارز و سکه و طلا و همچنین القای جو بدبینی و انتظارات نقدی به وسیله دشمن های با نشانه ایجاد تصویری نامطمئن از آینده در ذهن مردم است.

با این حال مدیر جمهوری و معاون اول وی در وقت صدور حکم ریاست بانک مرکزی جهت همتی تاکید داشتند که پرسشها ارزی و حفظ ذخایر و همچنین کنترل شرایط ارز در اولویت کاری وی قرار گیرد. مدیر کل بانک مرکزی البته تاکید دارد که برنامه های خاصی جهت بازار ارز داشته و حفظ قدرت ارزی را در صدر برنامه هایش قرار داده هست. بر این اساس مجموعه مردم به خاص فعالان اقتصادی منتظرند تا مدیر کل تازه بانک مرکزی به زودی برنامه ها و راهکارهای خود جهت ساماندهی شرایط ارزی را اعلام کرده و ثبات به بازار ارز برگردد، آیا که این روزها عدم تعادل در قیمت ارز و بی ثباتی موجود مانع از هر گونه برنامه ریزی و سرمایه گذاری از سوی فعالان اقتصادی شده است است.

به گزارش ایسنا، در ادامه نوسانات بازار ارز و قیمت هایی که مشخص نیست بر چه اساسی هر روز جهت دلار ثبت و معامله می شود، امروز (یکشنبه) و در حالی که بازارهای جهانی

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | مرکزی | برنامه | اقتصادی | بانک مرکزی | برنامه ریزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog